Může být učitel nahrazen strojem?

Escher_CubeA.C. Clarke prý kdysi řekl: “Může-li být učitel nahrazen strojem, pak by nahrazen být měl.
(The teacher that can be replaced by a machine shoud be.)

Možná teď začínáte přemýšlet, kteří z učitelů, co jste zažili, by mohli být nahrazeni. Možná jste si naopak jistí, že kontakt s lidskou osobností je nenahraditelný… Úspěšných experimentů, ve kterých učení probíhá bez učitele je možná více než byste čekali. Tady jsou tři, o kterých podle mě stojí za to vědět:

Díra ve zdi a využití babiček

Asi nejzajímavějsí exeprimenty v oblasti učení pomocí počítače dělá Sugata Mitra. Vypořádává se tak s největším problémem vzdělávání — nejlepší učitelé a školy nejsou tam, kde je jich potřeba nejvíce. V sérii experimentů ze života od Nového Dillí přes Jižní Afriku do Itálie dává dětem přístup k Internetu, na který dohlíží ony samy, a dosahuje výsledků, které revolučním způsobem mění to, jak smýšlíme o učení. Své myšlenky představil v kondenzované podobě na přednášce TEDGlobal2010. Verzi s českými titulky můžete shlédnout TADY.

Brněnský projekt TUTOR

TUTOR je inteligentní systém pro tréning řešení problémů. Inteligentní znamená, že se na základě vašich předchozích řešení snaží odhadnout co vám jde a co ne, a podle toho zadává další úlohy. Je to fantastický tréning na řešení zejména logických úloh a pozor: Je návykový! Vyzkoušejte sami. Já si ujíždím na SOKOBANu a Rušné hodince.

Khan Academy

…neboli Khanova škola je asi nejkomplexnějším projektem pro “samovzdělávání”. Projekt začal jako doučování na dálku a teď jě z něj snad téměř úplná učebnice matematiky (a biologie, chemie a další předměty rychle vznikají.) Vyzkoušejte sami.

KHAN ACADEMY – Anglická verze.

KHANOVA ŠKOLA – verze s českými překlady.

Přeju příjemné zahloubání

Ondráš

 illusion