O síle příběhů

 

Autor: Martin “Set” Křivánek

“Kmeny žijí příběhy a kmeny žijí v příbězích. Kdysi dávno příběhy nebyly a lidé přežívali ze dne na den beze smyslu, bez paměti a bez směřování. Až když duchové věnovali lidem dar paměti, začaly příběhy zůstávat v kmeni a množily se. A lidé prozřeli, poznali co je dobré a co špatné. Jak správně žít, a jak projevit úctu. Jak naplnit svůj osud.”

(úrývek z pravidel rolové hry Kmeny – http://kmeny.larp.cz/ )

Jedno ze silných abstraktních témat Kmenů pro mě byla “síla příběhů”. To, že neexistuje žádná objektivní realita, ale jen její subjektivní vnímání jednotlivými lidmi, které je ovlivněno příběhy, které si ti lidé v hlavě nesou.
Připadá mi to jako silný koncept. A souzním s myšlenkou, že to tak funguje nejen ve světě Kmenů, ale i v našem světě reálném. Tak s tím v následujícím textu budu nakládat jako s faktem, čímž vám nechci brát možnost s tím nesouhlasit.
Tento koncept umožňuje podle mě dva silné myšlenkové triky.

Celý příspěvek

Dva kanály komunikace

Ondráš Přibyla

Předmluva:
Tohle není akademický text. Docela schválně mícháme strukturované části a jasné definice se syrovými příklady ze života a šťavnatými metaforami. Máme rádi komunikaci, která je živá, autentická, spontánní a třeba i redundantní či nadbytečná, kde se třeba něco opakuje. Nebo hravá. Jinak řečeno, máme rádi komunikaci, ve které je rozum, srdce i tělo. Nejlépe v takovém poměru, který je vhodný v dané situaci.

Dva kanály komunikace

To, co zůstane v komunikaci nevysloveno, může komunikaci ovlivnit způsobem,
který nemáme pod kontrolou.
” Miki Kashtan

Celý příspěvek

Petr Holík: Jak vyrobit dobrého učitele

S novým semestrem rozjíždím na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity nový předmět s názvem Dílna improvizace, který je zaměřený na studenty učitelství. Když jsem dával dohromady osnovu předmětu, tak jsem si pokládal otázku, co je vlastně pro studenty relevantní a jak jim já, jako trenér improvizace můžu pomoci stát se lepšími učiteli. Dříve, než začnu vyrábět dobré učitele, potřebuji si ujasnit, jak takový dobrý učitel vlastně vypadá. Podíval jsem se tedy na dobré učitele, se kterými jsem se setkal během studia. Co měli společného? A co se změnilo od té doby, kdy jsem já seděl ve školní třídě? Jaká jsou specifika dnešní doby?
Postupně jsem dal dohromady tři body, jak by měl vypadat takový dobrý učitel podle Petra Holíka. Tady jsou.

Celý příspěvek