Komunikační trénink

Kód předmětu: XS450 (jarní semestr) XS451 (podzimní semestr) – Přírodovědecká Fakulta

XS450a Communication skills training /jarní semestr) XS451a Communication skills training 2 (podzimní semestr)

Lektoři: Petr Sucháček, Hana Vrtalová, Radek Šíp, Tomáš Stolařík, Markéta Dohnalová

Komunikační trénink je především prostor, kde můžete pracovat na svých komunikačních schopnostech. Každý trénuje to, co potřebuje. Někteří se zbavují nervozity a učí se být uvolnění před publikem. Jiní experimentují s formou, která zaujme posluchače. Další hledají, jak srozumitelně vysvětlit složité myšlenky jejich diplomové práce.

Možná si budete myslet, že předmět by se měl jmenovat prezentační trénink, protože ta nejviditelnější část je trénování prezentací – tedy výstupů před publikem. Reálná komunikace je mnohem komplexnější a složitější než jednostranná prezentace. A abychom se mohli zaměřit a zlepšovat, tak záměrně zjednodušujeme. Na fotbalovém tréninku je taky mnoho času věnováno individuální práci, i když fotbal je založený na spolupráci týmu…


Co trénujeme?

Připravená prezentace: Víte přesně, co chcete říct. Víte přesně, na co se chcete zaměřit. Přehledná situace – jen vy a publikum. Žádný powerpoint, žádné mikrofony, nic co by rozptylovalo. 5 minut.
Impro: Trochu jako jazz. Nevědět co řeknete, a být při tom v pohodě. Sebrat odvahu a začít mluvit. Na zadané téma.  Zklidnit se, zorientovat se a říct něco smysluplného.  Uvolnit se ještě více a přijít s originálním pojetím. Zaujmout a vypointovat!
Zpětná vazba: Říct kolegovi, jak jsem vnímal jeho výkon. Jasně vyzdvihnout, co na mě zapůsobilo a proč. Taktně, ale přímo vysvětlit, co pro mě nefungovalo a navrhnout změnu. Podporovat učení celé skupiny.

Řekli o nás:

Co pro mě byl KOMTR? Kromě zlepšení nervozity a obecně komunikace,
hlavně prostředek smíření sama se sebou – že to, co dělám
a říkám není perfektní a i tak se za to postavit.
(M.D. jaro 2014)

Tento předmět považuji v tomto semestru za nejdůležitější. Ne pro studium, ale pro život.
(Radek Vymazal, jaro 2014)


Článek Jany Faltýnkové

Článek 2