Komunikace v konfliktních situacích

Kód předmětu: XS470 (jarní semestr) XS571 (podzimní semestr)
Lektoři: Petr Holík, Hana Vrtalová


Partnerské hádky o společně trávený čas.
Napětí mezi tátou a dospělou dcerou při řízení auta.
Odcizení mezi učitelem a třídou.
Spor o umývání nádobí na privátě.

Na řešení konfliktu závisí kvalita dalšího vztahu.


Tento předmět si vysloužil přezdívku KOKS. Je to sice jen zkratka poskládaná z prvních písmen názvu, ale stejně jsme se studenty mnohokrát vážně i nevážně vtipkovali o účincích pravidelného dávkování. Co tedy bylo testováno a klinicky ověřeno?


Na Koksu se trochu zapotíte a pak přijde příjemné uvolnění. Zapotíte se proto, že si vyzkoušíte vstoupit do reálného konfliktu v kůži některého z aktérů. Uvolnění se v napjaté situaci je přesně to, co trénujeme – napětí blokuje řešení konfliktu.

Po několika týdnech mizí strach z “nepřijemných” rozhovorů. Prostě se přestáváte bát říkat si o to, co byste rádi, dávat zpětnou vazbu nebo mluvit o tématech, které považujete za konfliktní. Víte, jak vyjádřit to, co si myslíte, aniž byste vyvolali defenzivní reakci.

Dalším efektem je zjištění, že “protistrana” ve vašem konfliktu není nepřítelem, ale také člověkem. Naučíte se slyšet to, co říká, aniž by vás to zraňovalo. Naučíte se vcítit. Skoro jistým důsledkem v reálném konfliktu pak je, že se “protistrana” uvolní také a začnete spolupracovat na hledání řešení.

Žádné nežádoucí účinky nebyly zjištěny.